Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Ako vybrať zimnú zmes do ostrekovačov?

Ako vybrať zimnú zmes do ostrekovačov

Zmes v ostrekovačoch nepatrí síce k základným prevádzkovým kvapalinám automobilu, bez nej by sme sa síce pohli, je však rovnocenne dôležitá pri prevádzke automobilu.

Každý motorista vie, že na trhu sú ponúkané letné a zimné zmesi do ostrekovačov. Na kvalite letnej zmesi si nemusíme dať záležať až v takej miere, ako je to pri výbere zimnej zmesi.

Podozrivo nízka cena môže byť indikátorom nekvality. Letnú zmes vyberáme v podstate len na základe čistiaceho účinku a vône, pri zimnej musíme brať do úvahy viacero jej vlastností. Zimná zmes do ostrekovačov musí byť schopná rozmraziť snehovú a ľadovú vrstvu na čelnom skle automobilu. Nesmie zamŕzať pri teplotách do asi – 20° Celzia, na trhu sú aj zimné zmesi, ktoré odolajú aj mrazu – 40° Celzia. Tento atribút má význam hlavne v situácii, keď je nutné očistiť sklo aj počas jazdy bez toho, aby sa na čelnom, ale i zadnom skle nevytvorila súvislá ľadová vrstva.

V niektorých prípadoch netreba čelné sklo čistiť škrabkou na ľad, stačí použiť väčšie množstvo ostrekovacej kvapaliny. V tejto fáze vstupuje na scénu kvalita zmesi do ostrekovačov. Lacné a menej kvalitné kvapaliny do ostrekovačov obsahujú ako jednu z hlavných zložiek  jedovatý metanol. Metanol, známy aj ako metylalkohol či drevný lieh, je najjednoduchší alifatický alkohol. Je tekutý, horľavý a veľmi jedovatý, ale nie priamo toxický. V pečeni sa metabolizuje na formaldehyd a následne kyselinu mravčiu, ktorá poškodzuje zrakový nerv a spôsobuje opuchy sietnice a acidózu vedúcu až k smrti. Metanol sa používa aj ako denaturačné činidlo technického etanolu (https://sk.wikipedia.org/wiki/Metanol).

Zimná zmes do ostrekovačov s obsahom metanolu síce pri používaní nezamrzne, roztopí sneh aj ľad, nedochádza k zamrznutiu ostrekovacej kvapaliny v systéme, ani na okne, poškodzuje však iné segmenty ostrekovacieho systému Pri používaní zmesí s obsahom metanolu dochádza k poškodeniu plastového krytu ostrekovača, gumových aj plastových tesnení okolo okien, ale aj k poškodeniu laku auta.

Ďalšou zložkou, ktorá je v zimných zmesiach do ostrekovačov nebezpečná je acetón.  V súčasnosti sa už acetón pri výrobe nepoužíva, ale v podomácky vylepšených zmesiach do ostrekovačov by sme ho možno ešte niekde našli. Pri výbere zimnej zmesi do ostrekovačov Vám odporúčame prečítať si zloženie a zamerať sa pri kúpe na také produkty, ktoré obsahujú etylénglykol, lieh alebo rôzne demineralizovanej vody. Ich cena síce môže byť trochu vyššia, ale táto investícia sa Vám vráti v podobe menších nákladov na prevádzku automobilu, ako aj pocitom bezpečnej jazdy v zimnom období s čistým čelným sklom.

S jasnou hlavou a čistým sklom jazdite nielen v zime.
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *