Výskumné univerzitné štúdie z Talianska a USA sa zamerali na špecifickú oblasť skúmania koronavírusu.
Skúmajú mieru, akou na šírenie koronavírusu vplýva smog. Na tvorbe smogu sa podieľa priemyselná výroba, zastaralé technológie v teplárňach, ako aj doprava. Podľa výskumu uvedených univerzít automobily a autobusy hromadnej dopravy prispievajú k šíreniu koronavírusu. Zo štúdií vyplynulo, že jednotlivé virióny majú schopnosť prichytiť sa o častice znečisťujúce vzduch a na nich sa potom prenášajú aj na väčšiu vzdialenosť, než predstavuje iba jedno kýchnutie či zakašľanie. Keďže majú priemer menší ako 0,3 mikrometra, pre porovnanie ľudský vlas má približne 70 mikrometrov, sú teda 7 až 30 krát menšie ako ľudský vlas a veľmi ľahko sa môžu prichytiť na častice smogu, letiace vzduchom. Jednotlivé častice koronavírusu môžu v prostredí, znečistenom smogom, prežiť aj 3 hodiny. Táto schopnosť koronavírusu je jedným z faktorov, prečo sa prenáša s takou ľahkosťou. V priemyselných oblastiach má koronavírus perfektné podmienky. Smog môže byť faktorom, ktorý podporuje rozšírenie nebezpečného vírusu.
Úplne ideálnym, avšak nezrealizovateľným riešením je obmedzenie priemyselnej výroby a aj dopravy. Táto alternatíva je pre celosvetovo oslabenú ekonomickú situáciu úplne vylúčená. Hoci je zrejmé, že tým, že v súčasnosti automobilmi jazdíme menej, obmedzujeme sociálne kontakty, produkujeme menej emisií a drobných čiastočiek, znečisťujúcich prostredie, úplne vylúčiť sa jazda automobilom nedá.
Preprava osôb v automobiloch môže byť v dobe šíriaceho sa koronavírusu relatívne bezpečná, treba však stále dodržiavať všetky hygienické pravidlá. Odporúčame nielen dezinfekciu osôb, ale aj dezinfekciu celého interiéru vozidla.
Dávajte na seba pozor.