Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Bodový systém na Slovensku

Prichádza to, čoho sa väčšina vodičov najviac obáva. Dvojitý postih za priestupky, alebo účinná metóda na zníženie nehodovosti?

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky plánuje v roku 2025 zaviesť bodový systém pre vodičov s cieľom zvýšiť bezpečnosť na cestách a znížiť počet dopravných priestupkov. Tento systém, podobný tým, ktoré fungujú v mnohých európskych krajinách, priradí vodičom trestné body za porušovanie pravidiel cestnej premávky. Po dosiahnutí stanoveného počtu bodov môže vodič prísť o vodičské oprávnenie. ​

Podľa návrhu by vodiči stratili vodičský preukaz po nazbieraní piatich bodov. Trestné činy by boli hodnotené tromi bodmi, vážne dopravné priestupky dvoma a menej závažné jedným bodom. Začínajúci vodiči a tí, ktorí získajú vodičské oprávnenie späť, by dostávali dvojnásobný počet bodov. ​

Zavedenie bodového systému vyvolalo zmiešané reakcie. Dopravní experti ho vítajú, pričom poukazujú na pozitívne skúsenosti zo zahraničia, kde podobné systémy viedli k zníženiu počtu dopravných nehôd. Napríklad v Českej republike klesol počet smrteľných nehôd o viac ako 20 percent. ​

„Bolo by vhodné, keby tvorca tohoto zákony užšie komunikoval s odbornou motoristickou verejnosťou a občanmi, pretože nezmyslov poškodzujúcich vodičov je pomerne veľa. Takýto bodový systém, ekvivalent bol kedysi štikanie kupónov a nikam to neviedlo. Považujem to za zbytočnú traumatizáciu našich vodičov a nikam to nevedie. A je to samozrejme dvojitý postih.“

Na Slovensku by už tento rok mohol byť zavedený aj tzv. bodový systém, ktorý je už v mnohých európskych krajinách samozrejmosťou. Z návrhu vyplýva, že vodiči by mohli prísť o vodičský preukaz po nazbieraní piatich bodov. Body by sa udeľovali nasledovne: tri za trestné činy, dva za závažné porušenia pravidiel a jeden za menšie priestupky. Začínajúcim vodičom a vodičom, ktorí získali vodičák späť po jeho odobratí, by sa body udeľovali dvojnásobne.

 

Ministerstvo vnútra ubezpečuje, že návrhy zmien sú v procese úprav a budú dôkladne konzultované so všetkými zainteresovanými stranami, aby bol systém efektívny a spravodlivý.

Plánovaný bodový systém pre vodičov na Slovensku môže mať okrem výhod aj viacero možných negatívnych dopadov:

1. Príliš prísne pravidlá môžu viesť k stresu a nervozite vodičov

Ak vodiči budú pod neustálym tlakom, aby sa vyhli trestným bodom, môžu sa stať nervóznejšími a menej sústredenými na samotné riadenie. To môže paradoxne viesť k zvýšeniu nehodovosti.

2. Možnosť zneužitia a nespravodlivých trestov

Niektorí odborníci varujú, že systém môže byť príliš represívny a vytvoriť priestor pre subjektívne posudzovanie priestupkov zo strany polície. Vodiči môžu byť trestaní aj za menej závažné priestupky, čo môže viesť k frustrácii a pocitu nespravodlivosti.

3. Tvrdý dopad na profesionálnych vodičov

Profesionálni vodiči (napr. kamionisti, taxikári, kuriéri) môžu byť obzvlášť postihnutí, keďže sú na cestách denne a aj menšie priestupky môžu rýchlo viesť k strate vodičského oprávnenia. To môže ovplyvniť ich živobytie.

4. Možné zneužitie systému na zvyšovanie pokút

Niektorí kritici tvrdia, že bodový systém môže byť skôr spôsobom, ako zvýšiť príjmy štátu z pokút, než skutočne zlepšiť bezpečnosť na cestách. Ak bude systém nastavený neprimerane prísne, môže slúžiť viac ako nástroj na „lovenie“ vodičov než na prevenciu nehodovosti.

5. Zvýšený počet odvolaní a administratívna záťaž

Vodiči, ktorí budú cítiť, že dostali neoprávnené body, sa pravdepodobne budú častejšie odvolávať. To môže viesť k preťaženiu súdov a administratívnych orgánov, čo predĺži procesy riešenia dopravných priestupkov.

6. Možná neefektívnosť pri vážnych dopravných priestupkoch

Niektorí odborníci poukazujú na to, že skutoční „cestní piráti“, ktorí spôsobujú najzávažnejšie nehody, sa často neboja ani vysokých pokút, ani straty vodičského oprávnenia. Títo vodiči môžu jednoducho pokračovať v jazdení aj bez platného vodičského preukazu.

Zavedenie bodového systému môže byť efektívne, ak bude spravodlivo nastavené a bude slúžiť ako motivačný prvok na zlepšenie jazdných návykov. Ak však dôjde k jeho nesprávnej implementácii, môže mať viac negatív ako pozitív.

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *