Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Výstavba tunela Horelica – Slovensko takto ešte nestavalo

 

 

Výstavba tunela Horelica prinesie výzvy: Slovensko takto ešte nestavalo. Bude to vraj za prevádzky.

Diaľničný úsek D3 na Kysuciach, hoci meria len päť kilometrov, patrí medzi najnáročnejšie projekty na Slovensku. Súčasťou tejto stavby bude aj druhá tunelová rúra tunela Horelica, čím vznikne plnohodnotná štvorprúdová diaľnica. Ak pôjde všetko podľa plánu, výstavba potrvá takmer päť rokov.

Unikátna výzva: Výstavba druhej rúry pri plnej prevádzke

Na Slovensku ešte nikdy nebola druhá rúra diaľničného tunela budovaná v čase, keď je tá prvá už v prevádzke. Práve takto však bude prebiehať rozšírenie tunela Horelica. Ide o technicky náročný proces, no raz musí prísť prvý takýto projekt – a Kysuce sú tým miestom.

Kto postaví diaľnicu? Proces sa komplikuje

Otázka, kto bude tento úsek diaľnice stavať, stále nemá jasnú odpoveď. Výber zhotoviteľa sprevádzajú prieťahy, čo je problém, pretože štát chce na financovanie využiť eurofondy s obmedzeným časovým rámcom. Napriek tomu, že verejné obstarávanie už prebehlo, zmluva so zhotoviteľom stále nie je podpísaná a môže trvať ešte týždne, kým sa situácia vyrieši.

Sporný tender: Váhostav vyhral, ale nie definitívne

Víťazom verejného obstarávania sa zatiaľ neprávoplatne stalo konzorcium firiem Váhostav, Metrostav a Duna Aszfalt. Ich úspech však napadli neúspešní uchádzači, čo predĺžilo celý proces. Zatiaľ preto nie je právoplatne potvrdený žiadny víťaz.

Podľa Hospodárskych novín musí diaľničná spoločnosť na základe rozhodnutia kontrolórov do 60 dní prehodnotiť výsledky súťaže, aby odstránila nedostatky brániace jej uzavretiu.

Kde nastala chyba?

Na druhom mieste v súťaži skončilo konzorcium Doprastav, Strabag, Eurovia, SMS a Marti, ktoré podalo námietku. Ich hlavnou výhradou boli pochybnosti o referenciách predložených víťazom tendra a spôsob, akým boli tieto informácie posudzované.

Kontrolný orgán ich argumenty minimálne sčasti uznal a zdôraznil, že:

„Verejný obstarávateľ by mal poskytnúť kľúčové informácie, a to minimálne v takom rozsahu, aby mohol dotknutý uchádzač v súlade s princípom transparentnosti racionálne identifikovať dôvody, ktoré viedli k výberu ponuky úspešného uchádzača.“

Teraz je na ťahu diaľničná spoločnosť, ktorá musí situáciu vyriešiť, aby sa predišlo ďalším prieťahom a komplikáciám.

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *